Dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi rozpoczęliśmy realizację projektu badawczego ,,Jajko”. Stworzyliśmy siatkę skojarzeń i siatkę pytań, odpowiadając na pytania: ,,Co wiemy o jajku?” oraz ,,Co chcemy wiedzieć o jajku?”. Nasze wypowiedzi były bardzo ciekawe i wszystkie zostały spisane na kartkach. W naszej sali powstał kącik projektu badawczego. Poznaliśmy wygląd różnych jajek (przepiórczych, kurzych, gęsich), dowiedziały się miedzy innymi: jaka jest jego budowa, jakie zwierzęta znoszą jajka. Obejrzeliśmy wiele filmów edukacyjnych, podczas których dzieci dowiedziały się jak powstają pisklaki, czym je dokarmiać, ja kury znoszą jajka itp. Przeprowadziliśmy bardzo wiele eksperymentów.
Wiemy już, że jajko składa się z białka i żółtka, które ochrania skorupka. Niektórzy z nas sprawdzali, czy rozbijanie jajek do naczynia należy do prostych czynności. Okazało się, że niekoniecznie tak jest. Dowiedzieliśmy się również, jak jajko przedostaje się do butelki, jak rozpoznać jajko surowe od ugotowanego, wiemy już, że te ugotowane pięknie i szybko się kręcą. Znamy również w jakich warunkach tonie a w jakich pływa, co się dzieje kiedy wlejemy ocet do słoika z jajkiem. Ogromną niespodzianką i atrakcją było spotkanie z ekspertką panią Małgosią która przywiozła do przedszkola dwie kurki i kaczkę Dzieci mogły zobaczyć je z bliska, usłyszeć ich gdakanie i nakarmić je ziarenkami. Iskierki nazwały kurki Zosią i Hanią natomiast kaczkę Balbinkę. Wiemy, że nie tylko kury znoszą jajka, dlatego zaprosiliśmy do naszej grupy kolejnego eksperta od ptaków P. Marka Leśniczego, który o ptakach i budowaniu gniazd wiedział bardzo dużo. Chętnie odpowiadał na pytania dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem,
Realizując nasz projekt odwiedziliśmy nasze Panie kucharki w przedszkolnej kuchni , które były ekspertami w gotowaniu jaj na twardo, i na miękko. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy jeść jajka i w jakiej postaci możemy je jeść. Jednak najwięcej frajdy było podczas obierania i krojenia, kiedy dzieci zabrały się do zrobienia pasty jajecznej. Pasta jajeczna, którą przyrządziliśmy zyskała wielkie uznanie wśród dzieci i wszyscy z apetytem zjadali samodzielnie przygotowane kanapki .Ogromną pomysłowością i kreatywnością wykazały się dzieci wykonując wspólnie z rodzicami pisankę z jajka wykorzystując różnorodne materiały. Podczas spotkania rodzice byli ekspertami sprawdzając wiedzę dzieci na temat jajka nie zabrakło również wielu innych jajkowych zabaw m.in wyścigi z jajkiem na łyżeczce, robienie wydmuszek ,zabaw ruchowych i tanecznych.
Sytuacje edukacyjne stwarzane w ramach realizowanego projektu niewątpliwie inspirowały przedszkolaków do eksplorowania i uczenia się w zabawie. Bez wątpienia był to czas doskonałej zabawy o dużej wartości poznawczej. Warto podkreślić, że do realizacji włączyli się rodzice wzbogacając kącik tematyczny o książki , przedmioty związane z jajkiem oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach podsumowujących projekt.
Zapraszamy na filmik z realizacji projektu: